Model umowy z klauzulą wyłączności, zwany też umową ekskluzywną, czy umową z gwarancją wynagrodzenia, funkcjonuje z powodzeniem od wielu lat w Europie Zachodniej, a także w USA, Kanadzie czy Australii, gdzie jest powszechnie stosowany. W Polsce cieszy się coraz większą popularnością i mam nadzieję, że również u nas stanie się codzienną praktyką w działalności biur nieruchomości. Poniżej przedstawię dlaczego.
Umowa na wyłączność polega na zleceniu sprzedaży nieruchomości tylko jednemu biuru nieruchomości. Wydawać by się mogło, że to gorsze rozwiązanie z punktu widzenia Klienta, aniżeli ogłoszenie sprzedaży tej samej nieruchomości przez kilka czy kilkanaście biur. I tu odważę się stwierdzić, że niekoniecznie...
Zatem zapraszam do podglądnięcia mojej pracy, jako pośrednika pracującego “na wyłączności”.
Zalety umów na wyłączność
Zawierając z Tobą umowę na wyłączność, jesteśmy od chwili podpisania umowy w pełni zaangażowani w proces sprzedaży Twojej nieruchomości. Dzięki temu, że nie obawiamy się utraty swojego wynagrodzenia, w postaci prowizji za wykonaną pracę, wykonujemy szereg czynności, które nie są stosowane przy tak zwanych umowach otwartych. Zapewne zauważyłaś/eś, że niektóre oferty biur nieruchomości nie zawierają dokładnych danych adresowych, a zdjęcia wykonane są tak, by nie można było się zorientować, gdzie dana nieruchomość jest zlokalizowana. To cecha umów otwartych. Często zdarza się, że ta sama nieruchomość jest oferowana w kilku biurach w różnej cenie, co tylko wprowadza Kupujących w błąd i skutecznie odstrasza od zakupu. My opisujemy nieruchomości bardzo dokładnie i podajemy jak najwięcej kluczowych informacji o danej nieruchomości. Klienci to doceniają.
Korzyści wyłączności są więc następujące:
- Pośrednik działając “na wyłączności” angażuje więcej środków finansowych w reklamę i marketing nieruchomości, aniżeli ma to miejsce przy umowach otwartych. Priorytetem jest dla nas to, aby szybko i skutecznie poinformować potencjalnych nabywców o przedmiocie sprzedaży i w następstwie sprzedać Twoją nieruchomość w możliwie najkrótszym czasie i za odpowiednią wartość. Przy umowach otwartych, zaangażowane środki są o wiele niższe, ponieważ nie ma pewności jakiej agencji uda się sprzedać nieruchomość i jakiej należeć się będzie prowizja. Dlatego agencje te działają nieco asekuracyjnie.
- Przy wyłączności, Pośrednik podaje dokładne dane nieruchomości, jej adres, często łącznie z numerem działki, by można było w łatwy sposób samemu zerknąć i sprawdzić w google maps :) Również zdjęcia są profesjonalnie wykonane, ze wszystkimi szczegółami znajdującymi się wokoło, przedstawiającymi nieruchomość z każdej możliwej strony. Kupujący wówczas może już na podstawie zdjęć, czy wirtualnych wizyt przekonać się, czy dana nieruchomość i jej lokalizacja jest dla Niego atrakcyjna. Może też sam pojechać w teren, ponieważ to, gdzie nieruchomość się znajduje, nie jest żadną tajemnicą. Tak dokładnego opisu nie znajdziesz w ofertach z umowami otwartymi.
- Kolejną korzyścią, wynikającą bezpośrednio z powyższej, jest błyskawiczne informowanie współpracujących agencji pośrednictwa. Poprzez wprowadzenie oferty do bazy, jest ona natychmiast widoczna dla pozostałych agencji. A dokładnie podany adres nieruchomości ułatwia dopasowanie do kryteriów potencjalnych Kupujących, będących klientami innych biur nieruchomości. Zatem to, że współpracujesz tylko z jednym biurem, nie ogranicza w żaden sposób informowania pozostałych agencji pośrednictwa. Dzięki wyłączności, nie obawiamy się udostępniać adresu nieruchomości innym biurom, bo wiemy, że one nie "odbiorą" nam Klienta i zarazem wynagrodzenia, na które pracujemy z pełnym zaangażowaniem. Wręcz przeciwnie, te agencje są dla nas współpracownikami, a nie konkurencją.
- Pośrednik doskonale zna Twoją nieruchomość i wszystkie jej szczegóły, nie tylko będąc przed komputerem. W każdej chwili, gdy otrzyma telefon od Kupującego, może mu przedstawić z pamięci rzetelne informacje na temat nieruchomości, jej cenę, lokalizację, dostępne media i inne ważne detale.
- Zlecając sprzedaż jednemu biuru, ograniczasz konieczność kontaktowania się z kilkoma agencjami nieruchomości w celu poinformowania o ewentualnych zmianach, co jest dla Ciebie przede wszystkim wygodą i oszczędza Twój czas.
- Pośrednik na bieżąco monitoruje proces sprzedaży i informuje Cię o zainteresowaniu Twoją nieruchomością. Na tej podstawie wspólnie możecie ustalać dalsze etapy sprzedaży. Ty i Twój Pośrednik stajecie się partnerami, wspólnikami przy sprzedaży nieruchomości, ponieważ macie wspólny cel.
- W przypadku sprzedaży domów czy mieszkań, możesz bezpiecznie pozostawić klucze u zaufanego Pośrednika, który dba o bezpieczeństwo podczas prezentowania nieruchomości Sprzedającym. Współpracujesz z jedną, sprawdzoną, godną zaufania osobą. W przypadku współpracy z wieloma agencjami jest to wręcz niemożliwe.
A co z wadami?
- Powierzenie sprzedaży tylko jednej agencji może stać się wadą. Kluczową kwestią jest więc wybór odpowiedniego biura nieruchomości, od którego działań będzie uzależniona sprzedaż Twojej nieruchomości w trakcie obowiązywania umowy. Toteż wybieraj mądrze.
- Prowizja za czynności pośrednictwa należna jest w każdym przypadku sprzedaży nieruchomości, nawet jeśli Kupujący skontaktuje się bezpośrednio ze Sprzedającym. Czyli nie ma tu znaczenia w jaki sposób Kupujący znalazł właściciela. Domniemywa się, że dzięki szerokiej reklamie nieruchomości, zapewnionej przez Pośrednika. Prowizja za czynności należy się Pośrednikowi również po zakończeniu umowy, gdyby Klient sprzedał nieruchomość osobom wskazanym przez Pośrednika. Tu chodzi po prostu o uczciwość pomiędzy obiema stronami.
Podsumowując, umowa na wyłączność zobowiązuje Pośrednika do rzetelnej pracy na rzecz korzystnej sprzedaży Twojej nieruchomości. Pośrednika, który działając aktywnie podczas całego okresu obowiązywania umowy gwarantuje Ci, że oddałeś sprzedaż swojej nieruchomości w ręce zaangażowanego profesjonalisty.
Serdecznie zapraszam do współpracy.
Karina Chmiel
02.09.2020